צ'י קונג לטיפול בפיברומיאלגיה

אז מה זה פיברומיאלגיה ?

פיברומיאלגה, בעברית דאבת השרירים או כפי שרבים נוהגים לומר בקיצור ״פיברו״. פיברומיאלגיה הנה מחלה כרונית מפושטת שתסמיניה העיקריים הם כאב, רגישות גבוהה מאוד, רמת אנרגיה ירודה לפעמים עד אפיסת כוחות. הכאב המפושט בפיברומיאלגיה הוא כאב נודד. קרי יום אחד הכאב הוא בכפות הרגליים וביום אחר השכמות והצוואר או הברכיים וכולי. אמנם אצל רבים מהמאובחנים עם פיברו יש נטייה להישנות של כאבים במקומות ספציפיים, אך אין זה כאב הממוקד בהכרך בנקודה, איבר או מפרק ספציפי.

תרגול צ'י קונג – טיפול טבעי לפיברומיאלגיה


מידי שנה במדיקל צ'י קונג ישראל אנו מקבלים פניות מאנשים הסובלים מפיברומיאלגיה (דאבת השרירים), רבים שמעו על תרגול צ'י קונג כדרך להקל על תסמינים ולשפר את איכות החיים של הסובלים מפיברומיאלגיה באופן מאוד משמעותי. את השיפור המשמעותי ביותר עד כדי ממש ירידה ברמות הכאב לאפס אנו רואים בקרב תלמידי הקורס.

מדוע? מפני שתרגול צ'י קונג מהווה רפואה תלויית מינון ותלמידים בקורס מתרגלים 3 שעות אקדמיות שבועיות במסגרת הקורס ובנוסף מתאמנים באופן מובנה בביתם לפחות חצי שעה ביום כחלק ממסגרת הלימודים בקורס מדריכי צ'י קונג וכך הם מגיעים לכדי 4-5 שעות תרגול שבועיות.

מעבר לניסיון המצטבר שלנו בששת מחזורי הקורס אליהם נרשמו למעלה מ-50 תלמידים שהגיעו עקב אבחון של פיברומיאלגיה והמלצה של רופא או מטפל לתרגול צ'י קונג רפואי, גם מחקרים עדכניים שנוהלו מול קבוצת ביקורת בעשורים האחרונים מצביעים על הפוטנציאל הטיפולי של תרגול צ'י קונג לסובלים מפיברומיאלגיה.

ההטבה אמנם מורגשת כבר כעבור כמה שבועות כפי שמצביע המחקר שלפניכם:

הוכח מחקרית - תרגולי צ'י קונג הם טיפול טבעי לפיברו.

אך מניסיוננו ככל שנתרגל יותר האפקט של התרגול יהיה עוצמתי יותר, ההטבה ניכרת כעבור שבועות ספורים אך כדי לשנות את המציאות הכואבת אליה מטופלי פיברו רבים מתעוררים כל בוקר דרושה תקופה של בין חצי שנה ועד שנה של תרגול מותאם.

השיפור ברמות האנרגיה בעקבות תרגול צ'י קונג יומי מהווה נקודת מפנה המאפשרת חיים פעילים, גישה בריאה תהיה התקדמות הדרגתית מתוך הבנה שריפוי פיברומיאלגיה לא דומה לאוטוסטרדה ישירה מכאב להעדר כאב גמור. התהליך דומה יותר לגרף עולה של מניה מצליחה בבורסה.

יש עליות וירידות אך המגמה היא בעליה מתמדת. המחקר הבא הדגים ירידה של כ 50% ברמות הכאב הנמדד מנקודות הלחיצה המשמשות לאבחון פיברומיאלגיה. מניסיון רב בקליניקה מטופלי פיברו מגלים רף כאב מאוד גבוהה גם בלחיצה שהיא ממש בגדר נגיעה קלה. בעוד שהאדם הסביר לא יחוש כאב באותה רמת לחיצה.

כבכל מחקר חדש השורה התחתונה היא תמיד , מחקר מקיף דרוש בתחום על מנת לאשר את תוצאות המחקר. עבורנו במדיקל צ'י קונג ישראל מחקרים אלו מהווים אישור נוסף למה שאנו רואים בשטח, אמנם הקורס מוגדר כמסלול הכשרת מדריכי צ'י קונג רפואי, אך מדי שנה מצטרפים רבים פשוט כדי לקחת את הבריאות לידיים ולתת לעצמם מתנה לחיים.

איך נכון להתחיל ללמוד צ'י קונג לטיפול בפיברומיאלגיה?

אמנם האינטרנט מלא סרטונים חינמיים, אך הם לא תמיד מעלים ע״י מורים איכותיים ולצערנו אין כל סלקציה ביוטיוב על איכות ההוראה, נקודה עיקרית היא שהוידאו לא מתקן את הטעויות של התלמיד. טעויות ״כרוניות״ משתרשות, פוגעות באיכות התרגול ולא פעם הגיעו לבית ספרנו תלמידים שמתרגלים את ה״חיצוניות״ של תנועה בלבד ואצלם תרגול זה מהווה במקרה הטוב התעמלות, אך בשום אופן לא צ׳י קונג.

הדבר הנכון הוא ללמוד צ'י קונג תחת הדרכה של מורה או מטפל מוסמכים לצ'י קונג רפואי, ניתן ללמוד באופן פרטני אך זוהי דרך יקרה יותר והקורס מלבד היותו מסגרת מחייבת שתורמת להעלאת רף התרגול. מהווה גם מסגרת חברתית תומכת. עם השנים אנו עדים לגיבוש עוצמתי ב"משפחת מדיקל צ'י קונג" ותלמידים מתאגדים לתרגל יחד בנקודות שונות ברחבי הארץ. כיום גם האפשרות של קורס צ'י קונג אונליין מגדיל את האפשרויות למתגוררים רחוק או למתקשים להתנייד.

לפניכם קטע מתוך הרצאת מבוא של אמיר פרלמן מייסד מדיקל צ'י קונג ישראל שניתנה במסגרת הכשרת מטפלים בסדנת מבוא לרפואה סינית אנרגטית, הסדנה מתקיימת בכל שנה בחודש יולי ופתוחה גם עבור מטפלים מדיסציפלינות שונות:

מהם הדרכים למדוד שיפור בקרב מתרגלי צ׳י קונג לפיברומיאלגיה?

אחד המאפיינים של פיברומיאלגיה היא תופעת הבאב הנודד, יש תלונות שכיחות אך לכל אדם הסובל מפיברו דפוסי כאב שונים. יש ימים בהם הכאב צץ בכפות הרגליים ובימים אחרים יהי זה הצוואר או הכתפיים. בכל זאת ישנם דפוסים שחוזרים על עצמם.

להלן מפה של הסימפטומים השכיחים בקרב מאובחנים עם פיברומיאלגיה ובה תסמינים עיקריים ושניוניים:

רפואה סינית אנרגטית תסמינים הראשונים של פיברומיאלגיה ניתן לבדוק באבחון עצמי.

אחד המדדים בהם נעשה שימוש לבחון את איכות הטיפול וההתקדמות הוא סרגל הכאב של מקגיל. מחקר מעקב מבוסס על שאלון מקגיל מותאם לפיברומיאלגיה, החוקרים ביקשו לבדוק את השיפור ברמת הכאב של מאובחנים עם פיברומיאלגיה קשה אשר תרגלו צ׳י קונג רפואי שתרגלו על בסיס הדרכה מקצועית מותאמת.
בקרב 14 מקרי פיברו קשים הדגמו תוצאות הדומות מאוד לאלה שאנו רואים מידי שנה אצלנו בקורס אונליין וכמובן בקבוצות הלימוד הפרונטליות. נציין שהמחקר נערך למשך ששה שבועות בלבד !


לפניכם תוצאות המחקר. משתתפים חולקו לשתי קבוצות באופן רנדומלי. כל חברי קבוצת ה״תרגול צ'י קונג מהבית״ דיווחו על שיפור ניכר שהגיע עד כדי הטבה של למעלה מ 40% במדדי כאב. מול קבוצת הביקורת בה לא חלו שינויים מהותיים:

Fibromyalgia & qigong.

לסיכום

פיברומיאלגיה פוגעת באיכות חייהם של גברים ונשים בכל הגילאים, שיקום של המיקרוביום (אוכלוסיית הבקטריות הידידותיות) הוכח כגורם משמעותי בהצלחת הטיפול, כמו גם טיפול בצמחי מרפא תומכים. אך בעיקר תרגול יומי של סדרות צ'י קונג המניע את הגוף, מסייע בפינוי רעלים, מניע את הצ׳י הדם והלימפה, מעלה רמות אנרגיה ביום יום ומוריד את רמת הכאב.
כמו כן עיסוי של אקופרסורה עצמית בפרוטוקול מותאם (צ'י קונג מסג') בהחלט יכול לשנות את התמונה ולאפשר חיים מלאים ופעילים לסובלים מפיברומיאלגיה. ובמקרים רבים אף ראינו העלמות גמורה של התסמינים עד לריפוי גמור.

מדיקל צ'י קונג ישראל מציעה הטבה ייחודית 30% הנחה על קורס אונליין למתמודדים עם פיברומיאלגיה לפרטים חייגו 072-3385321

מדיקל צ'י קונג ישראל

מדיקל צ'י קונג ישראל מציעה הטבה יחודית 10% הנחה בקורס אונליין למתמודדים עם פיברומיאלגיה לפרטים חייגו 050-8324038

*הטבה לזמן מוגבל

דילוג לתוכן