צ'י קונג לטיפול בכאבי ברכיים

אחד התחומים בהם צ'י קונג רפואי מהווה טיפול יעיל במיוחד זה כאבי מפרקים ובכלל זה כמובן טיפול בכאבי ברכיים. הברכיים הם מפרק נושא משקל וכנראה המפרק ממנו סובלים אחוז גבוהה ביותר בקרב האוכלוסיה הבוגרת.

תרגול סדרות צ'י קונג ואף יותר מכך הקפדה על חימום צ'י קונג לטיפול בבעיות ברכיים זוהי האסטרטגיה הטובה ביותר למניעה של שחיקה, צבירת נוזלים והחלשות של השרירים והרצועות התומכים בברך.

במאמר זה נצרף גם סרטון קצר ופשוט המלמד כמה תנועות קלות לביצוע שעשויות לעזור במצבים בהם יש נוקשות, חולשה או נפיחות בברכיים. הדברים אמורים כל עוד אין בעיה מכאנית כגון קרע במיניסקוס המגביל את התנועה ואז אין מנוס מניתוח, הניתוח במקרים אלו פשוט מהיר ומסתיים בדרך כלל באחוזי הצלחה גבוהים מאוד.

צ'י קונג הוא טיפול טבעי שנמצא בשימוש בסין במשך מאות שנים. זהו אחד הטיפולים הטבעיים החזקים ביותר שניתן להשתמש בהם כדי להקל על כאבי ברכיים.

מהם הגורמים לכאבי ברכיים?

ישנם גורמים רבים לכאבי ברכיים וכן אבחנות שונות אך קו משותף העובר דרך כולן הוא החלשות של השרירים וכתוצאה מכך איבוד שליטה על המערכת השרירית התומכת את הברך. דבר זה מוביל להעמסה על המפרק שאף שעל פניו נראה כמפרק גדול מורכבות תנועה במפרק זה והיותו מפרק נושא משקל הופך אותו לפגיע במיוחד.

אבחנות נפוצות כגון שחיקת סחוס אוסטאוארטריטיס, דלקת מפרקים ראומטואיד אסטריטיס, דלקת בגיד הפיקה ועד צבירת נוזלים במפרק. כל אלה בהתאם לחומרת המצב יבואו לידי ביטוי ברוב המקרים תחילה כנוקשות וכאב עמום ובהמשך בהעדר טיפול עלולות להתפתח לכאב חד שעלול למנוע אפילו הליכה קלה ולא מאומצת.

צ'י קונג לטיפול בכאבי ברכיים

מעבר לניסיוננו האישי במדיקל צ'י קונג ישראל עם סטודנטים שנרשמו לקורס צ'י קונג רפואי על מנת לטפל ולהיטיב עם כאבי מפרקים בכלל וכאבי ברכיים בפרט. ברוב המקרים תוך שבועות ספורים כאבי הברכיים חולפים וזאת כתוצאה מהנעת המפרק ברכות, השימוש בתנועה מבוקרת ונתמכת, שיפור היציבה באופן שמוריד עומס מהמפרק. במקרים מסוימים כדי להתחיל את התהליך אנו ממליצים להיעזר בצמחי מרפא אנטי דלקתיים הן כמשחה לטיפול חיצוני והן בכמוסות לטיפול פנימי.

מידי שנה אנו גם עדים לשיפור המושג בימים ספורים במהלך סדנת צ'י קונג לטיפול בבעיות שלד גידים מפרקים המתקיימת מדי שנה בחודש פברואר ומועברת על ידי אמיר פרלמן מייסד מדיקל צ'י קונג ישראל.

נושא הצ'י קונג כטיפול לדלקות מפרקים אף נחקר רבות גם צ'י קונג תנועתי וגם טיפולים בהקרנות צ'י – ביו אנרגיה על המפרק הכואב. התוצאות של מחקרים אלו מדגימות הטבה משמעותית ויש חוקרים הסבורים כי צ'י קונג לטיפול בכאבי ברכיים מהווה טיפול יעיל יותר מפיזיותרפיה סטנדרטית.

במחקר שלפניכם נעשה שימוש בסדרת הצ'י קונג הפופולארית בא דוואן ג'ין הנלמדת גם במסגרת הקורס להכשרת מדריכי צ'י קונג של מדיקל צ'י קונג ישראל מידי שנה. נציין כי יש פרוטוקולים טיפוליים מותאמים ואפקטיביים יותר. אך דייקא משום שזהו תרגול כה פשוט ונפוץ בחרנו להביא דוגמא ממחקר המדגים יעילות כתוצאה מתרגול יומי למשך שבועות ספורים. כמובן שפרוטוקול מותאם והדרכה של מטפל מוסמך יניבו תוצאה מרשימה הרבה יותר.

מחקר זה הראה כיצד סדרת צ'י קונג פופולרית עזרה לאנשים שסובלים מאוסטיאופורוזיס.

לקריאת מאמר מלא על צ'י קונג לטיפול בדלקות מפרקים לחצו כאן.

אך כדי לעזור לכם להתחיל לעבוד מהבית להקלה על נוקשות של המפרקים ו/או צבירת נוזלים במפרק הכנו עבורכם סרטון ובו כמה תנועות פשוטות שאינן מצריכות השגחה של מדריך והן עשויות להקל במקרים קלים. כמו כן הרוטינה המוצעת בסרטון מהווה תרגול נפלא למניעה ותחזוקה של מפרק חשוב זה עבור בני הגיל השלישי. העקרונות פשוטים. שימוש בתנועה נושאת משקל תוך תמיכה של רגל אחת בשניה, הנחת הידיים עם הלאו גונג על הברכיים דבר המאפשר לצ'י לחדור למפרק ולהזין אותו, הנעת הפיקה של הברך המסייעת לפינוי נוזלים ושחרור סטגנציות מהמפרק. הנעת המפרק ללא העמסת המשקל impact כדי להזרים את המפרק ולהקל על נוקשות. כל אלה ניתנים לביצוע בפחות מעשר דקות תרגול יומי והמלצתנו היא לחזור על התרגול בוקר וערב.

תרגילים פשוטים מעולם הצ'י קונג לטיפול בכאבי ברכיים

לפרטים על סדנת צ'י קונג שלד גידים ומפרקים הקרובה בקרו בעמוד הסדנאות באתר.

המאמר מוגש מאת אמיר פרלמן מייסד מדיקל צ'י קונג ישראל ומפתח תכנית לימודי ריפוי ושיקום בתנועה.

אם מאמר זה העשיר אתכם ואתם מעוניינים לקבל ניוזלטר רבעוני מלאו את הטופס

דילוג לתוכן